PORADY


ZASADY DOBREJ PREZENTACJI

Mów zrozumiale Mówisz do ludzi i dla ludzi. Rób wszystko, żeby cię rozumieli. Rozmawiaj z nimi a nie przemawiaj. Używaj poprawnego jezyka, bez żargonu i obcych słów. Załóż, że temat, który omawiasz jest nowy dla twojej publiczności. Mów powoli i spokojnie (ale nie beznamiętnie). Pokaż jak dobrze znasz się na temacie ale się nie przechwalaj. Pracuj głosem. Zmieniaj tempo wypowiedzi i natężenie głosu. Obserwuj reakcje słuchaczy.

Znaj swoją publiczność Wiedz do kogo mówisz. Kim są słuchacze. Czego oczekują. Dlaczego przyszli. Jak do nich trafić. Mów ich językiem, patrz ich oczami. Wczuj się w ich sytuację. Dostosuj język prezentacji i poziom merytoryczny do możliwości słuchaczy. Traktuj ich po partnersku. Mów o nich i do nich. Rozwiązuj ich problemy. Bądź pomocny i potrzebny.

Bądź zaangażowany Mów żywo i zachowuj się spontanicznie. Przeżywaj swoje wystąpienie. Pokazuj jak zależy ci na tym o czym mówisz. Jak dobrze przygotowałeś się do prezentacji. Jak dobrze znasz publiczność. Jak dobrze znasz się na temacie, który omawiasz. Słuchaj pytań i odpowiadaj na nie. Dyskutuj. Pozwól zaangażować się publiczności.

Wojciech Murzyn
www.prezentacje.edu.pl

szablony stron prezentacje